Rozgrzewka optymalna cz. 1


Fotolia_70492698_XS.jpg

O tym, jak bardzo istotna jest rozgrzewka napisano już wiele artykułów i postów na forach internetowych. Wciąż jednak wielu trenujących ma problem z wykonaniem rozgrzewki, która w pełni przygotuje ich do treningu. Często można zaobserwować osoby zaczynające swój trening od losowych ćwiczeń, które wykonywane są pospiesznie i w nie do końca zorganizowany sposób lub osoby biegające na bieżni przez 20 minut, które w pewnym momencie zrywają się i zaczynają trening z wolnymi ciężarami lub na maszynach oporowych. Wydawać by się mogło, że 10 minut biegu czy jazdy na rowerze można uznać za rozgrzewkę (taki wybór podniesie nam temperaturę ciała, jednak na tym benefity naszej rozgrzewki się kończą).

Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem treningowym. Pozwala na podniesienie temperatury ciała -wpływa tym samym na poprawę pracy układu nerwowego przyspieszając przewodnictwo impulsów nerwowych. Zwiększa tętno, poprawia przepływ w naczyniach krwionośnych przygotowując mięśnie do zwiększonego wysiłku. Wspomniane działanie pozwala nam trenować na optymalnym poziomie i zabezpiecza nas przed wystąpieniem urazu. Można by to porównać do plasteliny –laska tego zastygniętego tworzywa plastycznego pod naporem pęka, w momencie gdy rozgrzejemy ją w dłoniach zaczyna się poddawać naszym rękom. W podobny sposób pracuje nasz organizm, tkanki miękkie wskutek rozgrzewki stają się bardziej elastyczne i mniej podatne na urazy.

Wydawać by się mogło, że rozgrzewka to „tylko 10-15” minut na początku każdego treningu. Jednak jak powszechnie wiadomo, rezultaty uzyskujemy tylko w momencie, gdy stale powtarzamy jakiś element i nad nim pracujemy. W związku z tym jedna dobra rozgrzewka nie zdziała cudów, ale już regularna, odpowiednio zaplanowana i rozwijana praca na każdym treningu pozwoli na poprawę określonych parametrów. Dodatkowo jeśli podczas rozgrzewki będziemy rzetelnie pracować nad naszymi słabymi punktami podczas właściwego treningu uzyskamy lepsze rezultaty oraz będziemy czerpać większą przyjemność, ponieważ stopniowo trudności będą coraz mniejsze.

Najpopularniejsze
Ostatnie posty
Archiwum
Tagi