Forma last minute

Zbliżają się wakacje, za chwilę większość kolorowych magazynów będzie do nas wołać ze sklepowych półek: „ABS w 6 tygodni”, „Forma last minute”, „Trening w 15 minut”. Jeśli jak tysiące (jeśli nie miliony) ludzi dajesz się złapać na takie hasła, to proponuję poczytać dalej.

Zdjęcia prezentowane w takich artykułach pochodzą z profesjonalnych sesji zdjęciowych realizowanych we współpracy z modelami/modelkami fitness lub zawodnikami biorącymi udział w zawodach kulturystycznych. Są to osoby prowadzone przez dietetyków, lub posiadające wiedzę i doświadczenie pozwalające spotęgować efekt pracy włożonej na siłowni w postaci estetycznego ciała z niskim procentem tkanki tłuszczowej.

Nurek

Jednak jak już napisałem na sesji widać efekty ciężkiej pracy, nie tylko na siłowni, ale i w kuchni. Piękna, proporcjonalna sylwetka jest efektem pracy nad sobą, pracy długotrwałej i rzetelnej. Jest to proces –dlatego nie da się w jakiś magiczny sposób na ostatnią chwilę uzyskać efektu „WOW”. Oczywiście kulturyści mają swoje sposoby aby podkreślić walory sylwetki, jednak są to techniki wspomagające wcześniejszą pracę, to tak jak suplementy –wspomagają ale nie zrobią za Ciebie roboty.

Ponadto jeśli Twoim jedynym celem jest widoczny sześciopak i tylko o tym marzysz a do tej pory obca była Ci aktywność fizyczna, to może warto zrewidować swoje podejście do aktywności. Jeśli chcesz dobrze wyglądać –przygotuj się na ciężką pracę dzień po dniu i wiele wyrzeczeń. –Gdyby to było takie proste, każdy by to miał.

Jeśli jednak Twoim celem jest ogólna poprawa sylwetki i sprawności, to jeszcze nie jesteś na straconej pozycji. Nie znaczy to jednak, ze masz przewrócić do góry nogami całe swoje życie bo idą wakacje, głodzić się i biegać codziennie po 10km (niektórzy tak właśnie próbują osiągnąć wakacyjną sylwetkę) a po wakacjach znów złapać 5kg i popadać w depresję.

Wysportowana sylwetka i sprawność to efekty przemyślanego procesu na który składa się kilka czynników, oto niektóre z nich:

Odpowiednio prowadzony trening

Trening, a nie codzienne zarzynanie się. W odpowiednio ułożonym planie treningowym wszystko ma swoje miejsce. Zaplanowane są sesje o większej i mniejszej intensywności, pozwalające na optymalizację procesu adaptacji organizmu do zadawanych obciązeń.

Zbilansowane odżywianie

Celowo nie używam słowa „dieta” –dieta to specyficzne zestawienie posiłków przygotowane w oparciu o wiele czynników. Osobom chcącym coś zmienić w swoim życiu i poprawić sylwetkę na początku wystarczy zmiana nawyków żywieniowych. Bądźcie ze sobą szczerzy i przez tydzień zapisujcie co jecie i w jakich ilościach, ile płynów spożywacie itd. Wielu moich klientów już trzeciego dnia mówi mi „już rozumiem moje błędy”. Często wystarczy coś zapisać żeby zauważyć problem.

Regeneracja

Chyba nie muszę tego rozwijać… Spróbuj przez cały tydzień pracować 16h na dobę i iść w piątek i sobotę na imprezę. Jak będziesz się czuć w niedzielę czy poniedziałek. Jak wydajna będzie Twoja praca? Jeśli nie pozwolisz sobie na odpowiednią dawkę regeneracji, zapomnij o efektach. Czego chcesz? Obejrzeć kolejny odcinek „Gry o tron” czy nowego ciała? Twój wybór.

Stan umysłu

„Jeśli uważasz, że coś potrafisz lub że czegoś nie potrafisz, na pewno masz rację” – te słowa

H. Forda chyba oddają wszystko. Niezależnie od tego jak bardzo wydaje Ci się, ze chcesz dopóki nic nie zrobisz w tym kierunku to nic się nie stanie –banalne wiem, ale prawdziwe.

Young Man doing Physical Exercise

Dlatego zachęcam do bardziej rzeczywistego spojrzenia na swoje możliwości, bo może jednak wcale nie jest tak, że nie masz czasu. Może jesteś w stanie wygospodarować chociaż 20-30minut dziennie. Nie dla sześciopaku ale dla siebie, dla swojego zdrowia i sprawności. Może nie od razu będziesz wyglądać jak z okładki, ale może za miesiąc zrzucisz 3kg, będziesz lepiej spać i przestaniesz się męczyć wchodząc po tych cholernych schodach? Tak, wiem, że napisałem, że to proces i że wymaga czasu, ale pamiętaj…

„Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.”

-Earl Nightingale

Najpopularniejsze
Ostatnie posty
Archiwum
Tagi