Biegaj bezpiecznie


Bieganie, gdy tylko odpowiednio się za nie zabierzesz może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia oraz samopoczucia. Poprawi wydolność tlenową oraz moze przyczynić sie do utraty tkanki tłuszczowej.

Należy jednak pamiętać o pewnych podstawowych zasadach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo, abyś mógł w pełni cieszyć się z korzyści uprawiania tej aktywności.

Zacznij powoli

To, że dziś zmotywujesz się, aby przebiec 5 km, zamiast planowanych 2 km, może spowodować nadmierne obciążenie i wyłączyć Cię z treningu na kilka dni.

Czas a nie dystans

Gdy zaczniesz już biegać, zamiast kilometrażem sugeruj się czasem nieprzerwanej aktywności. Gdy dojdziesz do 30 minut spokojnego biegu, który nie sprawia Ci trudności, możesz przejść do liczenia kilometrów.

Rozgrzewka

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do biegu. Przed każdym treningiem wykonaj rozgrzewkę składającą się z ćwiczeń podnoszących temperaturę ciała, koordynacyjnych i stretchingu dynamicznego (wymachy i lekkie rozciąganie bez długotrwałego utrzymania pozycji), które zapewnią właściwe przygotowanie do biegu. Więcej o rozgrzewce znajdziesz tu.

Słuchaj swojego ciała

Nawet najlepszy plan treningowy nie będzie skuteczny jeśli się

przetrenujesz lub nabawisz się kontuzji. Obserwuj swoje ciało i reaguj na sygnały jakie Ci wysyła.

Nie zaniedbuj ćwiczeń siłowych

Podstawowe ćwiczenia siłowe, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń wzmacniających mięśnie tułowia pozwolą Ci na łatwiejsze utrzymanie poprawnej sylwetki i techniki biegu. Przełoży się to pozytywnie na wyniki i bezpieczeństwo treningu.

Wyciszenie po treningu

Pamiętaj, aby trening zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi i korekcyjnymi( jeśli zachodzi taka potrzeba), pozwolą uspokoić tętno oraz przyniosą ulgę mięśniom.

Pamiętaj o regeneracji

Stosuj ćwiczenia rozciągające, automasaż i rozluźnianie mięśniowo powięziowe za pomocą wałka piankowego lub chłodne kąpiele. Pozwoli Ci to na utrzymanie optymalnej kondycji, zmniejszy ryzyko przetrenowania oraz ewentualnych urazów. Więcej o regeneracji znajdziesz tu.

Dobierz sprzęt

Wyposaż się w buty o odpowiedniej amortyzacji, które pozwolą zmniejszyć obciązenie stawów. Dobierz również ubrania utrzymujące komfort termiczny -jest to sprawa bardzo indywidualna ale najprościej przyjąć, że gdy wychodzisz biegać ubranie powinno sprawiać, ze jest Ci komfortowo lub lekko chłodno gdy się nie ruszasz (podczas biegu będzie Ci cieplej)

Technika, technika i jeszcze raz technika

Bieganie to nie tylko praca nóg ale skoordynowana praca całego ciała. Składa się na nią wiele aspektów takich jak stabilnośc tułowia, mobilność stawów, koordynacja nerwowo mięśniowa. Jeśli nie masz pewności co do swojej techniki warto skorzystać z pomocy trenera lub fizjoterapeuty czy nawet bardziej doświadczonego biegacza. Czasem już sama obserwacja z zewnatrz i kilka ćwiczeń pozwolą Ci ustrzec się popełnianiu najczęstszych błędów podczas biegania.

Jeśli już podejmujesz decyzję o bieganiu, podejmij też decyzję aby robić to bezpiecznie, co pozwoli Ci w pełni wykorzystać korzyści jakie niesie za sobą bieganie.

Najpopularniejsze
Ostatnie posty
Archiwum
Tagi