Maska na trening czy na pokaz?

Chcesz poprawić wydolność? Trenuj w masce i wyglądaj jak ninja :) temat, który mnie osobiście bawi od 2 lat, a ostatnio znów pojawili się trenujący ninja. Od lat wiadomo, że trening w utrudnionym środowisku (hipoksja) -w tym przypadku na wysokości, gdzie ciśnienie tlenu jest mniejsze we wdychanym powietrzu poprawia naszą wydolność tlenową jak i beztlenową. Od lat wiadomo również, że chodzi o model LLTH -Live Low Train High. Jednak producenci "sprzętu sportowego" zdają się o tym zapominać i promują maski imitujące trening w środowisku wysokogórskim, które nie mają w zasadzie poparcia w wynikach badań.

maska

Zgodnie z jedną z naczelnych zasad treningu SAID -Specific Adaptation to Imposed Demands czyli w skrócie -jak trenujesz tak startujesz, nasz organizm adaptuje się do zadanego bodźca treningowego, dlatego też należy dobierać środki treningowe z rozwagą, bo to co może się wydawać dobrym rozwiązaniem dla biegacza krótkodystansowego, nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem dla maratończyka. Trening siłowy w modelu split stosowany przez bodybuilderów mimo tego, że jest rewelacyjnym narzędziem do budowania sylwetki nie sprawdzi się najlepiej u strongmanów gdzie ich dyscyplina wymaga siły ogólnej, a wydawać by się mogło, że i jedni i drudzy podnoszą ciężary.

Kierując się zasadą SAID i GAS –General Adaptation Syndrome jeśli rozsądnie podchodzimy do treningu, to aby być silniejszym w przysiadzie, należy ćwiczyć przysiady, oczywiście siła zbudowana w przysiadzie przełoży się w jakimś stopniu na inne aspekty siły ogólnej, jednak robienie przysiadów nie jest najlepszą drogą aby poprawić wyniki w wyciskaniu nad głowę.

Tak samo jest w przypadku treningu w masce –poprawi on Twoja tolerancję na trening w masce, ale nie przełoży się on na wyniki sportowe, bo nie podnosi długotrwale wydolności aerobowej i anaerobowej. To tak samo jak zawodnik sztuk walki włączający do swojego treningu crossfit –w założeniu wszystko powinno się udać. W założeniu zawodnik ten będzie poprawiał siłę, szybkość, wytrzymałość, dzięki czemu będzie lepszy na macie lub w ringu. Niestety jednak w praktyce poprawi on swoje wyniki ale w crossficie a nie w swoim sporcie.

Więc jeśli chcesz wyglądać jak urban ninja i poprawiać wyniki w treningu w masce –kup maskę, jeśli jednak chcesz poprawić swoje wyniki sportowe –przeanalizuj wymagania, jakie stawia przed Tobą sport jaki uprawiasz i mądrze zaplanuj trening lub skonsultuj się z trenerem przygotowania motorycznego ;)

Najpopularniejsze
Ostatnie posty
Archiwum
Tagi